Son zamanlardaki filmler hakkında.(Makale)

Genel, Pipoludan filmler,yorumlar by - Mart 25, 2016 - 24053 Okuma

gif - film makarası

Sayın sinema sever dostlar.,
Dün akşam “Deadpool” filmini izledim.
İmdb puanı 8.4 olan film bittiğinde sinema sektörünün düştüğü durumlara oldukça üzüldüğümü belirtmek isterim.
Eğlenceli filmler olmalı.,ergen guruplar gözetilmeli ve bazı yapımlar direk onlara hitap etmeli.
Ancak neydi o film öyle?!!
Film içinde küfürlere asla karşı değilim.Yeri geldiğinde küfür basılmalı.,ancak küfürler üzerine film kurgulanmamalı.
Ben, dün akşam çok gülebileceğim filme sıvama küfürler yüzünden gülmedim,gülemedim.Böylesi kaba,böylesi nobran,böylesi haysiyet yoksunu filmin,böylesi puan alması ise hayli düşündürücü.

Sinemanın matbaağısı olan Hollywood,basma kalıp film endüstürisi olarak kabul edilsede,çok görkemli,unutulmaz filmlerede imza atmasını biliyor.
Ancak gelin son filmlere göz atalım;
Star Wars : Güç Uyanıyor.,İlk filmini Beyoğlu Fitaş sinemasında izlediyip dışarı çıktığımda gördüklerime inanamamış,dünyaya başka bir gözle bakar olmuştum.Bilimkurguya belli bir şovelye ruhu aşıladığı gibi görsel efektler o güne kadar gördüklerimin çok üstünde bir kaliteye sahipti…Ama yeter…
Artık film değil, aksesuarları konuşuluyorsa…yeter…

Jane Got a Gun; Ünlü bir iki oyuncu serpiştirilerek çekilen yapım,tv filmi kıvamında,inandırıcılık dozu çok düşük ve senaryosu da bööö!!! artık dedirtecek kadar yavan….

ve ..Çöl Kraliçesi / Queen of the Desert;
Nicole Kidman’ın son geçirdiği estetik ameliyatların ne netice verdiğini anlamak adına çekilmiş,hayatımda gördüğüm ve belkide görüp görebileceğim en berbat biyografik film.
Çöllerde karbon kopye hikayerlerin bir biri ardına sıralanması ile kotarılan film, duygu yoksunu,ayakları yere basmayan,ikrahlık sıkıcı sahnelerle bezenmiş.
Neydi o?, Kidman’ın aldığı müthiş acı haber sonrası rol kesme kabiliyeti?… Yüzü buruşmasın diye dudaklarını bükmezken,çölün ortasında banyo sefası yaparak göğüslerine göstererek işi kurtarmaya çalışması.,çok ucuz..
Yahu insaf…Brezilya dizileri bu film yanında Oscar’lık kalır.

Peki ne izleyeceğiz?,

Tabiki yaş gurubu ve kategori beğenisine göre çeşitlilik göstereceği bu durumu irdelemek saçmalık olur.
Mesela geçen gün izlediğim “Gabriel” adlı film, beni oldukça etkiledi.
Hayatın içinden bir yapım. Olduğu gibi, ne fazlası, ne azı…
Dramı ağdalandırmadan sunan senaryo oldukça sade,basit,yürek burkan, iç acıtan cinsten.Oyuncular Rory Culkin başta olmak üzere birinci sınıf ve tabiki bağımsız sinema örneklerinden, ayrıca entel sayıklamalardan uzak, film gibi film.

Netice itibarı ile sinema kısır döngü içinde.Ya temcit pilavı gibi aynı konular işleniyor,yada gişe yapmış filmlerin hababam de babam devamları çekiliyor.

Kültür erozyonuna uğrayan dünyanın bu girdabına kapılmamak için kendinizi geliştiriniz…
Kötü olan herşeyden kendinizi koruyun,arının.Arınmanın bedeli olacaktır elbette,öncelikle ataletten uzak durmak gerekir.
“Aman boş ver” demek belki size bir şey kaybetirmeyecektir.,ancak hiç bir şey kazandırmayacağı ise kesin…
Bir ağbi tavsiyesi…pipolu

UYARI!.Reklam engelleme programı kullanıyorsanız,bazı linklerin görüntü vermeyeceğini unutmayınız.

!!! FİLMLERİ SORUNSUZ,HIZLI ve YÜKSEK KALİTE İZLEMEK İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUNUZ;TIKLAYINIZ

This post was written by pipolu

10 Yorumları okuyunuz;“Son zamanlardaki filmler hakkında.(Makale)”

 1. Seyirci diyor ki:

  Uzun zamandır sinema seyircisi olan birinin çok bariz bir şekilde gözüne çarpacağı bir durum hollywoodun eskiye nazaran bitik durumda olduğu. Gariptir teknoloji bu denli gelişim aşamasında iken geçmiş zamanla şimdiki zamanın filmlerini kıyaslamaya kalkınca şimdiki zamanın filmlerinin ezici bir üstünlüğü olması lazımken. Trajikomiktir bu kıyaslamada şahsen eski filmleri daha iyi buluyorum :)

 2. Aksevda diyor ki:

  Aynen katılıyorum admincim. 37 yasındayım bende dün aksam izledim.Allahtan yalnızken izlemişim :)

 3. isvicreli diyor ki:

  sayin pipolu, yazdiklariniza katiliyorum yalniz cogu zaman filmlerin imdb puanlarini zanederim herkes baz aliyordur, fakat yuksek puana sahip filmleri bazen anlamakta zorluk cekiyoruz. yinede bir filmi izlemeden yorumunu yapmak gayet zor o yuzden filmler az puanli veya cok puanli izlemek vede ona gore yorum yapmak en adilce olanidir diye dusunuyorum. kolayliklar dilerim.

 4. Turgay diyor ki:

  Ya film işi bitti, ya izleyici beğen dümesi tıklar gibi ergen filmlerini tıklıyor/bilet alıyor, dolayısıyla seyirci bitti. Bu durum/kalitesizlik vürüs gibi herşeye bulaşıyor. Eğitim, sağlık, kültür…

 5. solsoledo diyor ki:

  Evet, büyük oranda haklısın Pipolu, ancak Deadpool’da göz ardı ettiğin bir şey var ki o da bir çizgi roman uyarlaması olduğu. Teknik olarak baktığımızda Dedpool çizgi romandaki kahramanı anlatması açısından (küfürbaz oluşu, -diğer çizgi roman kahramanlarının aksine-okuyucuyla konuşması, kendisi ve etrafıyla dalga geçişi vs.) iyi bir uyarlama sayılır. Özellikle açılış jeneriğindeki isimlerin geçişinin “Yönetmen: En çok parsayı toplayan kişi.”, “Bu film tamamen CGI teknolojisiyle kotarılmıştır” vs. şeklinde oluşu çizgi romanın ruhunu yansıtan bir takdim olmuş. Onun sekiz küsür İMDB puanı almasını sağlayan da bu olmuştur bence, kaldı ki orada puanları verenler de sinema uzmanları değil senin benim gibi oraya üye olmuş sinema izleyicileri. Bence Deadpool’u, Deadpool’un kim olduğunu bilerek izlemek daha avantajlı…

 6. TATSCH diyor ki:

  Deadpool karakteri bildiğim kadarı ile aslında oyun.Uzuuun zaman önce filmin fragmanını görüp,netten oyun videolarını izleyip fikir sahibi olmuştum filmin ne olacağı konusunda.

  Oyun da gördüğüm kadarı ile karakterin en büyük özelliği zaten bol küfür kulllanmasıydı.Neyse henüz filmi izlemedim yazıyı görünce belirtmek istedim.
  Daha öncesinden yorumlarıma denk gelen olduysa,film sektörünün dünya genelinde ülke gözetmeksizin içler acısı durumuyla ilgili yakarışlarımı okumuşdur.Karakter küfür etmiş çok saygılıymış uzaylıymış bunların pek de bir önemi yok aslında.10 saniye sonra gelecek sahneyi daha ekrana gelmeden önce biliyor olmak sıkıntı,konuşmanın gidişatından karakterin it’s complicated demesinin nasıl kaçınılmaz olduğunu bilmek sıkıntı.
  Artık konular karakterler senaryoların aynılığını geçtim,cümleleri değiştirme gereği görmeden film yapar oldular.Eskiden 3-5 konuyu kombine eder yedirirlerdi artık cümleleri bile değiştirme gereği görmez oldular.
  Bir filmdede call nine one one (1 saniye bekleyip) noooooooow demeyin,elinizde kahveyle kahvesiz yapamadığınızdan bahsetmeyin,içinde bulunduğunuz durumun it’s complicated lığından bahsetmeyin anlatın gitsin,her karaktere olduk olmadık yerde geçmişinde yaşadığı acı dolu olayı anlattırmayın,yani bunları filmden çıkarınca bir şey eksilmiyor demekki filme de bir şey katmıyor.

  Aynı şeyleri izlemekten hangi türü izlersem izleyim 2 tane ergenin cilveleşmesinden,baba sorunları olan ana karakterden,dünyada insanlar açlıktan ölürken okul koridorunda dünyanın en büyük sorunlarını yaşayan yeni yetmelerden,asık suratlı soğuk bayan karakterin hiçbir özelliği yokken yan karakterler tarafından poh pohlanıp sürekli çok önemli biriymişte çok matah bişey yapıyormuş gibi seyirciye empoze edilmesinden nefret ediyorum.

  Hangi birinden bahsedeyim o kadar çok ki.Artık film izlemekten nefret ediyorum,filmleri çok uzun zamandır kapaklarına bakarak karar veriyorum izleyip izlemeyeceğime.

  Eskiden olsa ne kaçırıyorum acaba diye merak ederdim artık etmiyorum.
  Hiç bir şeyin kaçmadığını biliyorum çünkü.Sadece yorumu okuyup çıkacaktım olay nerelere geldi ne kadar sinir olmuşuz anlayın işte.Ömrümüzün 1.5 saatini feda ediyoruz izlerken,yazık…

 7. esrf diyor ki:

  star wars için söylediğinize katılıyorum da (diğerlerini görmedim) izleyeceğimiz film konusunda bir şeyler de bilmek lazım Deadpool bir çizgi roman karakteri ve nasıl bir karakter olduğu ezelden belli (Oyun karakteri değil) izledikten sonra küfürlerden rahatsız olabilir fakat şikayet edemezsiniz.Baklavanın tatlı olmasından şikayet etmek gibi bir şey bu…beğenmiyorsan yemeyeceksin.

  Hele şunu hiç anlayamıyorum, bir şey sana komik geliyor ama peşi sıra gelen küfürler yüzünden gülemiyorsun…tabi Deadpool imdb puanı 8.4 bir sürü ergen filmi beğenmiş,ergen olmayan bir çok kişide beğenmiş “ben farklı düşünmeliyim” gibi bir dürtü mü devreye giriyor?

  • pipolu diyor ki:

   Sayın esrf;

   Yazımda ne demek istediğimi anlamadığınızı,anlamak istemediğinizi hissediyorum.

   Deadpool, komik film değil demedim.,gülebileceğim filmin,küfürler yüzünden sevimsizleştiğine dikkat çekerken,film içinde küfürlere asla karşı olmadığımı,yeri geldiğinde küfürün kullanılması gerekliliğini de belirttim.

   Bu film ister,oyundan,isterse çizgi romandan uyarlansın ne farkeder?!,küfürler üzerine kurulu filmler bana hiç cazip gelmediği gibi,gençlere çok kötü bir örnek olduğunu düşünüyorum.

   Deadpool’u seversiniz yada sevmezsiniz.Bu o kadar önemle irdelenecek bir şey değil. İmdb 8.4 puanlı olması ise,illaki mükemmel bir film anlamına da gelmez.O zaman,Hint filmlerinin hepsi şahaser olamalı!..

   Gelelim “ben farklı düşünmeliyim” gibi bir dürtü içinde olup olmadığıma.
   Öncelikle daha önceki yorumlarımı okumadığınız çok aşikar.
   Farklı olmak kaygısını hiç yaşamadığım gibi,gözlemlediklerimi,olduğu gibi,dilim döndüğüce yazmayı severim.
   Şöyle bir düşünecek olursanız, bu yazdığım yazıyla, sitemi adeta sabote ediyorum.Ancak bana doğru geleni yazmamdan kendimi alıkoyamam.

   Netice olarak zaten dile getirmek istediğim global olarak içine düşülen kültürel yozluk.Sinema endüstriside bundan payına düşeni alıyor.
   Gidişat ise,bu durumdan kurtulmanın pek kolay olmayacağıdır. Münferitte olsa yükselen bazı sesler umut verici.
   Siz sevgili genç bireyler,genç beyinler bunu başaracaksınız.Bizim gibi içi geçmiş emekliler, dış ses olarak keyfinizi kaçırabiliriz.
   Yinede, tecrübelerimize itibar ediniz.

   Saygılarımla…pipolu

   • esrf diyor ki:

    Bence de bu film 8.4 etmez nispeten iyi bir kahraman filmi fakat içeriği yetersiz düşük bütçesi falan filan ama belli kesimlerce filmin göklere çıkartılması,8.4 puanı sizin yaptığınız tarzda eleştirilere mahal veriyor.Sizin eleştiriniz zorlama bir eleştiri, bence yazdığınızı bir daha okuyun “Ben, dün akşam çok gülebileceğim filme sıvama küfürler yüzünden gülmedim” sonra ben küfüre karşı değilim diyorsunuz.Karakter böyle bir karakterse senaryo gereği, küfüre karşı değilseniz,olayda size komik geliyorsa…Ben yine anlayamadığım kısma geldim işte.

    Ben çok yazınızı okudum, beğenerek okudum ama bu eleştiri için bence “eleştirmeliyim” “farklıyım” tarafındasınız filmin eleştirisi bu değil çünkü.

 8. İlker diyor ki:

  Deadpool ünlü bir çizgi roman kahramanıdır. Onu diğer çizgi roman kahramanlarından farklı kılan ve onun takipçilerinin görmek istediği şey bu hareketleri zaten. Şimdiye kadar yapılmış en iyi, özüne en sadık çizgi roman uyarlamasıdır bu film. Filmi eleştirirken Çekilme koşulları hitap ettiği kitle ve hangi amaçla çekildiği göz önünde bulundurulmalıdır. http://www.cizgikafe.com/2016/02/bir-basar-hikayesi-ryan-reynolds.html Bu linkte filmin hikayesini az çok anlayabileceğiniz şeyler yazıyor. Okumanızı tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YASAL YÜKÜMLÜLÜK UYARISI!
Sitemizdeki videolar internet ortamında yayn yapan diğer video sitelerinden alıntıdır.Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir.
İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir.
Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri,"İLETİŞİM" adresinden bize ulaşabilirler.
Buraya ulaşan talep ve şikayetler tarafımızdan incelenerek, şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.